Pozor na úskalí nájemní (podnájemní) smlouvy!

25.05.2011 11:21

Jak získat "neprůstřelnou" nájemní smlouvu,
které vás při pronajímání bytu skutečně ochrání
(a co riskujete použitím smluv stažených z internetu)

95% všech rizik, které při pronajímání bytu hrozí, můžete omezit dobře připravenou nájemní smlouvou. A ta vás u zkušeného právníka přijde klidně i na 5 - 10 000 Kč.

Vy tuto sumu ale platit nebudete, protože právě takovou kvalitní, prověřenou, jasnou a nenapadnutelnou smlouvu získáte ZDARMA společně s investičními kurzem "Jak získat a pronajímat byty".

Nedostanete ale do rukou jen „obyčejný“ vzor. (Problém s podobnými vzory je v tom, že jsou nebezpečně jednoduché. Jsou sice platné, ale nechrání vaše zájmy. A vy se pak při sporu s nájemcem musíte zbytečně stresovat a pracně domáhat svých práv. Přečtěte si např. tento článek.)

Šestistránková nájemní smlouva, kterou obdržíte, byla připravena tak, aby vás naopak maximálně chránila. Obsahuje nejen všechny ochranné prvky, za které si právníci nechávají draze zaplatit (a proto je ve standardních vzorových smlouvách nenajdete), ale je také napsána tak, aby vám dala vyjednávací výhodu. Při použití této nájemní smlouvy budete mít nejen jistotu, že je platná a nenapadnutelná, ale také silnou výchozí pozici pro jakýkoliv spor. (Pro klienty ze Slovenské republiky jsme navíc připravili i slovenskou verzi této smlouvy, speciální průvodce její aplikací, text příslušného slovenského zákonu a další dokumenty pro využití při koupi a pronajímání bytů na Slovensku.)

Za přípravu těchto smluv jsme postupně zaplatili 39 000 Kč (a nedávno např. 5 000 Kč jen za aktualizaci dle novelizace Občanského zákoníku), vy ji ale získáte jako součást kurzu ZDARMA a okamžitě tak vlastně ušetříte několik tisíc korun. (A pokud se rozhodnete získat celý kurz jen kvůli této smlouvě, několikanásobně se vám to vyplatí.)

Navíc, získáte dvouletou záruku její bezplatné aktualizace. Pokud se zákony nebo názory soudů změní natolik, že bude potřeba nájemní smlouvu zásadně upravit, budete mít právo si od nás kdykoliv během následujících dvou let vyžádat její nové znění... a my vám její aktuální podobu pošleme obratem. Vždy tak budete mít jistotu, že vaše investice je v maximálním bezpečí.

Jak se vyvarovat nebezpečí neplatné nájemní smlouvy...

Pokud s investováním do bytů teprve začínáte, možná se vám může zdát, že získat nájemní smlouvu je jednoduché: stačí chvíli brouzdat na internetu a pak nějakou zkopírovat.

Jak by vám ale prozradili zkušení majitelé bytů, právě dobrá nájemní smlouva vás ochrání před problémy, za které už sami bohužel velmi draze zaplatili.

Téměř každý týden se na nás obrací někdo, abychom mu poradili, jak se zachovat k s neplatícímu, nepřizpůsobivému nebo jinak problematickému nájemci.

Když se ale ptáme, jak jsou proti těmto situacím chráněni ve smlouvě, majitelé bytů přiznávají, že smlouvu od někoho okopírovali. A jediné, co jim pak můžeme poradit, je zamáčknout nad ztracenými penězi slzu... a najít si solidnějšího nájemce.

Mnohdy totiž zjišťujeme, že uzavřená nájemní smlouva je od začátku tzv. „absolutně“ neplatná. Podle této právně „neexistující“ smlouvy pak nemohou po nájemci nic požadovat. A za určitých okolností by dokonce mohl nájemce požadovat vrácení peněz od nich.

6 nebezpečných chyb, které mohou proměnit vaše šetrné úmysly v soudní „peklo“

Aby byla vaše nájemní smlouva platná a maximálně vás chránila před možnými problémy, musí obsahovat několik důležitých ochranných prvků.

Častými chybami jsou např.:

- špatná identifikace stran (Nebezpečné jsou zejména případy manželských párů nebo vícero nájemců.)

- špatná formulace smlouvy (Zde stačí, aby chyběla např. jen jedna důležitá věta – na kterou pronajímatelé často zapomínají – nájemní vztah pak ve skutečnosti vůbec nevznikne a v případě sporu tedy nemáte ani nástroj, který by vám pomohl cokoliv vymoci.)

- nízká ochrana proti neplatičům (Mnoho vzorových smluv se bohužel tváří, že neplatící nájemci neexistují a obsahují jen zákonné ustanovení o poplatku z prodlení. Právě neplacení nájemného je nejčastějším problémem a smlouva, kterou s investičním kurzem získáte, vás chrání proti neplatičům hned třemi různými způsoby.)

- špatně stanovená doba trvání smlouvy (Špatná formulace doby trvání nájemní smlouvy mnohdy způsobuje, že si pronajímatel myslí, že s nájemcem uzavřel smlouvu na dobu určitou... ve skutečnosti je ale smlouva uzavřena – i přesto, že je na ní napsáno „na dobu určitou“ - na dobu neurčitou. V takovém případě pak musíte problematickému nájemci při odchodu hledat – a zaplatit - náhradní bydlení. A to i přesto, že vám on sám nájem už dávno neplatí a dluží vám třeba i desítky tisíc korun.)

- špatný způsob prodlužování smlouvy (Za určitých okolností - na které v kurzu upozorňujeme - se může smlouva uzavřená na dobu určitou proměnit automaticky ve smlouvu na dobu neurčitou. A vaše povinnost najít a zaplatit neplatícímu nájemci náhradní bydlení ze svého je tu opět.)

- nedostatečná ochrana pro případ problémů (Dobrá nájemní smlouva vás chrání nejen před neplatiči, ale rychle také vyřeší další problémy, které vás při uzavírání smlouvy ani nenapadnou. Smlouva, kterou s investičním kurzem získáte, obsahuje takových ustanovení hned několik desítek a chrání vás tak už od prvního dne.)

Při uzavírání nájemní smlouvy máte tedy na výběr z následujících variant:

1. Použít vzor, který stáhnete z internetu nebo nějaké univerzální sbírky smluv typu „999 smluv za 999 Kč“. V těchto případech platí všechna nebezpečí uvedená výše. A protože právníci protistrany vědí, že nejjednodušší cestou, jak vyhrát jakýkoliv spor, je napadnout platnost smlouvy, právě tímto krokem jim šetrní pronajímatelé sami od sebe odhalují své slabé místo. (A na fakt, že si nájemci na svou ochranu vezmou právníka se můžete spolehnout: Tuto služby dnes často za několik set korun ročně získávají v rámci pojištění a využití právních služeb je pak nic nestojí.)

2. Druhou variantou je najmout si právníka, který vám za 2.000 – 5.000 Kč připraví standardní nájemní smlouvu. Protože k tomu ale mnohdy sám použije zmíněnou univerzální sbírku (je to lákavé zjednodušení práce), stále na vás číhají některá výše popsaná rizika. (A každý se přirozeně musí také ptát, zda lidé, kteří tyto univerzální sbírky smluv připravují, vkládají do obsahu ty nejlepší a nejkvalitnější smlouvy.)

3. Třetí a nejdražší variantou je pak najmout si právníka, který už několik soudních sporů ohledně nájemného vybojoval... ale i prohrál. I jeho prohry jsou pro vás totiž výhodou: Přesně ví, na co si musí při uzavírání smluv dávat pozor. A za 5 – 10 000 Kč vám tedy připraví kvalitní smlouvu, na kterou se můžete 100% spolehnout. 

—————

Zpět