Za kolik koupit, pronajmout nebo prodat?

01.07.2011 20:26

 Pokud stanovíme cenu pronájmu bytu či jeho prodeje příliš nízko, zbytečně se připravíme o peníze. A stejnou chybu uděláme, pokud koupíme byt příliš draze. 


Následující tři servery s cenovými mapami nám přitom pomohou podobné pasti obejít a stanovit cenu bytu či pronájmu tak, aby odpovídala místním podmínkám. 

První - mapu nájemného - postupně naplňuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Mapa obsahuje orientační údaje o výši nájemného v určených obcích a od února 2011 do ní postupně znalci doplňují informace o výši místního obvyklého nájemného: 

https://www.mmr.cz/Bytova-politika/Prechod-na-smluvni-najemne/Mapy-najemneho 

Druhou mapu zaštiťuje Asociace realitních kanceláří ČR a obsahuje zejména grafické zobrazení cen nemovitostí po celé ČR. Výběrem tzv. vrstvy v pravé horní části určíme, jaké informace se mají zobrazit (nájem, ceny bytů, ceny domů) a barevná škála nám potom ukáže, v jaké úrovni se místní ceny – ve srovnání s ostatními městy – pohybují: 

https://cenovamapa.gekonsro.cz/ 

(Názorné zobrazení cenové hladiny nemovitostí na různých místech ČR je vhodné zejména pro ty investory, kteří chtějí koupit a pronajímat byt, ale jejich příjmy nestačí na nákup nemovitosti v jejich „drahém“ okolí. Vyhledáním místa s nižšími cenami a nákupem a pronájmem bytu v této lokalitě mohou přitom svůj plán uskutečnit.) 

Třetí server je zaměřen na ceny pozemků a obsahuje přehled odkazů na oficiální cenové mapy pozemků vybraných měst stanovené pro úřední účely. Tyto cenové mapy nemusí vždy ukazovat skutečnou cenu, za kterou byl pozemek zobchodován, slouží ale zejména k rozlišení více či méně poptávaných lokalit v daném městě: 

https://www.cenovemapy.cz/CM_SEZNAM.html 

Žádná cenová mapa nebude přirozeně nikdy dokonalým nástrojem ke stanovení prodejní ceny či pronájmu. Všechny totiž obsahují informace o nemovitostech různé kvality a navíc poskytují jen „fotografii“ cenové úrovně k nějakému datu v minulosti. Každý investor si musí proto cenovou mapu porovnat také s konkrétními nabídkami nemovitostí v místním tisku či internetových serverech pro danou lokalitu. 

Protože ale nabídkové ceny v inzerci často neodpovídají skutečným cenám (majitel při jednání se zájemcem často přistoupí na snížení ceny a reálně zobchodovaná cena je tak nižší), ideálním postupem je kombinovat při určení ceny více zdrojů: 

1. Prohlédnout si cenovou mapu a získat hrubý přehled o cenách v okolí. 
2. Porovnat tyto údaje s aktuální nabídkou nemovitostí (sníženou o 5-10 %). 
3. Vyhodnotit konkrétní lokalitu nemovitosti podle pěšího/automobilového ruchu, blízkosti obchodů a zeleně, dopravní dostupnosti a samozřejmě umístění bytu v domě a jeho kvality. 

Jak klientům opakovaně říkáme, návratnost naší investice ovlivníme zejména na začátku, když nemovitost kupujeme a jakékoliv rozhodování o ceně bytu či výši nájemného bychom měli udělat až poté, co poznáme naši konkurenci a místní podmínky. 


* * * 

(c) Pavel Řehulka 
www.JakPronajimatByty.cz 

—————

Zpět