Zateplování domů je průšvih desetiletí. Problém se objeví až spadnou první domy.

15.08.2016 08:26

Výňatek z článku v časopisu Reflex, 21. července 2016 

„Vzpomeňte si na mě: teprve až spadnou první domy, začne se vláda konečně zabývat tím, že se v Česku staví velmi nekvalitně, hlavně veřejné zakázky,“ tvrdí inženýr Radek Bedrna (41), šéf české, slovenské a maďarské pobočky mezinárodní firmy, vyrábějící stavební materiály.

 

...

Proč jste před rokem nazval zateplování domů největším průšvihem desetiletí?

Nemám moc rád dotace a subvence, protože pokřivují ekonomiku a svévolně mění spotřebu lidí. Když vyhlásíte dotace na zateplování – tzv. zelenou úsporám –, jen donutíte lidi, že si nekoupí auto nebo nepojedou na dovolenou, ale zateplí si dům. Jen tu svou spotřebu přesunou jinam. Dotace tak uměle zvyšují poptávku.

Proč je to špatné?

Jednak to ublížilo stavebnictví jako oboru, jednak je to celé nesmysl. Vezmeme to po pořádku. Když stavební firmy zjistily, že zelená úsporám je zdrojem velkých příjmů, přesměrovaly se na zateplování, přičemž předchozí zakázky pustily k vodě. Ve chvíli, kdy došly dotace, už se nebyly schopny většinou reorientovat a spousta jich zanikla. Navíc neměly absolutní zkušenost se zateplováním, rychle do firem nabraly nekvalifikované lidi a výsledkem je, že mnoho zateplení domů se bude muset časem strhnout.

Důvod?

Absolutně smrtící je kombinace vnějšího zateplení domů, hlavně polystyrenem, a plastových oken. Tenhle mix ucpání domů a špatné cirkulace vzduchu v bytech vede k vytvoření prostředí, v němž se nedá normálně žít. Například ve školní třídě, kde sedí 25 dětí, se během hodiny zvýší šestkrát povolená norma na CO2 ve vzduchu, takže děti jsou neklidné. Navíc zateplovat polystyrenem je zvěrstvo, protože to je vlastně ropa, tedy neekologický produkt, z něhož unikají různé plyny. V kombinaci s plastovými okny to vede k tomu, že se dům potáhne jakousi neprodyšnou obálkou. Pro úředníky je však podstatné, že splnil tzv. energetickou náročnost, odškrtnou si to a mají dobrý pocit z toho, jak pomohli lidem.

Co se děje s domem, který je pokrytý neprodyšnou obálkou?

Dříve nebo později začne plesnivět a celkové prostředí v místnostech je velice nezdravé. Jak tomu předejít? Pravidelně větrat, ale tím se zase ztrácí smysl zateplení kvůli úniku tepla.

Proč takový důraz na zateplování, když ceny energií jdou dolů?

Je to svým způsobem paradox a výsledek lobbismu určitých firem v Evropské unii i v národních institucích. Prostě se najednou začalo masově zateplovat všechno, co jenom šlo, a to je hrozné. Třeba na sídlištích už dnes můžete vidět mnoho plesnivých paneláků, takže celá zelená úsporám přinese víc škody než užitku.

Co se bude se zateplením dělat?

Nejspíš strhávat. Jak jsem říkal, když přišly dotace na zateplování, přitloukal ho na baráky každý, kdo měl ruce a nohy – výsledkem je strašná nekvalita a domy s řadami vad. To je jako s azbestem ve školách. Před pár lety jsme je kvůli tomu div nezačali bourat, protože někdo vyvolal azbestovou hysterii. Pod jejím dojmem se vymýšlela nákladná opatření, jejichž následná efektivita byla nízká.

...

Celý rozhovor s Radkem Bedrnou naleznete v tištěném Reflexu č. 29/2016, který vyšel 21. července.

—————

Zpět